Nowa praca – jak zmotywować się do zmian?

317

Czasy, gdy idąc po edukacji do pracy, zostawało się w niej aż do samej emerytury, już dawno minęły. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy, ale w każdym razie trzeba ten stan zaakceptować. Dziś kariera zawodowa to proces, w którym trzeba być wiecznie konkurencyjnym dla pracodawcy. Dodatkowo chcąc coraz więcej zarabiać, nieraz jedynym wyjściem jest zmiana pracy. To wiąże się często ze stresem. Czasami wybiera się to, co gorsze, ale znane niż coś nowego i być może lepszego. Jak zmotywować się do zmiany miejsca pracy?

Co jest blokadą?

Kluczem do znalezienia motywacji do zmiany jest zastanowienie się nad tym co tak naprawdę sprawia, że zmiana wydaje się być tak zniechęcająca. Bardzo często osoby zmieniające pracę obawiają się po prostu, czy w nowym miejscu poradzą sobie z nieznanymi dotąd wyzwaniami. I nie ma co się dziwić – każda nowa sytuacja budzi w Nas delikatny „lęk”. Prawda jest jednak taka, że dzisiejszy świat stale związany jest ze zmianami, które dzieją się, tak czy siak, w tle. Ten stan rzeczy należy zaakceptować, chcąc się rozwijać także na rynku pracy. 

Uświadomienie tego co jest normą, może być bardzo kojące dla psychiki. Większość osób aplikujących na dane stanowisko nie zostaje wybieranych. Dodatkowo w przypadku powodzenia w procesie rekrutacji, warto pamiętać, że przełożeni to osoby, które zazwyczaj chcą pomóc i wesprzeć na początku każdego pracownika. Ostatecznie ci, którzy zajmują się opieką nad pracownikami doskonale wiedzą, że nad wyraz zestresowana osoba nie jest w stanie wykonywać pracy tak dobrze, jakby wszyscy tego chcieli.

Gdzie szukać motywacji do zmiany?

Obecnie niemal cała wiedza zgromadzona jest w internecie. Zatem warto z niej skorzystać i dowiedzieć się wcześniej jak wygląda rynek pracy w danej branży. Wiedzy o tym zaczerpnąć można na stronach takich jak blog o biznesie, czy czasem strona z ofertami pracy. Tych zaś w sieci jest sporo. Dodatkowo można też znaleźć porady o tym jak przygotować się na każdy etap rekrutacji w firmie, do której się aplikuje. Duże korporacje i znane firmy publikują rzeczowe opisy o tym jak wygląda każdy z etapów po przesłaniu CV.

Odnośnie CV jego stworzenie może również stać się motywacją. Jeśli nie posiada się wiedzy jak stworzyć profesjonalne CV, można spytać bliskie osoby, które niedawno skutecznie zmieniły pracę lub tak samo jak wyżej skorzystać z wiedzy skrywanej w internecie. Po stworzeniu takiego dokumentu zdecydowanie może wzrosnąć motywacja do tego, by wyszukać odpowiednich ofert. Bardzo często osoby, które nie do końca w siebie wierzą, dość krytycznie podchodzą do swoich dotychczasowych osiągnięć. Niesłusznie, bo w CV można wspomnieć o naprawdę wielu wartościowych aktywnościach.

Podsumowanie

Zmiana pracy tak jak każda inna spora ingerencja w to co się robiło do tej pory, generuje dodatkowy stres, dlatego warto na początku trochę się „zresetować i rozluźnić, na przykład fundując sobie na https://prezentmarzen.com/lot-motoparalotnia/ lot motoparalotnią – na pewno takie przeżycie odetnie Nas troszkę od stresujących myśli i pomoże się zrelaksować. Pamiętając jednak, że zmiany zawsze są po coś i robi się je zazwyczaj dla własnego dobra i podnoszenia jakości życia. Warto jednak też pamiętać, że poszukiwanie nowego zatrudnienia to czasem długi proces, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

5/5 - (1)
reklama