
Język jest bardzo ważnym narzędziem, który jest w stanie pokazać nasz charakter, a także ukazać jaką osobą jesteśmy. Często zastanawiamy się jak nas widzą inni. Jednak powinniśmy zadać sobie pytanie: jakie wrażenie wywiera nasza wymowa oraz sposób wypowiadania się?. Jest to główny czynnik, który przyczynia się do tego, jak odbiera nas otoczenie. Nasz rozwinięty język oraz słownictwo jest niezbędne w wielu sytuacjach, takich jak własna prezentacja na spotkaniu o pracę, pisanie pracy dyplomowej, a nawet na zwykłym spotkaniu towarzyskim. W jaki sposób możemy urozmaicić oraz polepszyć swój język?
Poszukuj wyrazów bliskoznacznych, tzw. synonimów.
W rozmowie czy pisaniu jesteśmy w stanie dostrzec, że dane słowo powtarza się za często. Czy wtedy ciekawie wygląda nasza wypowiedź lub praca pisemna? Oczywiście, że nie, ponieważ świadczy to o naszym ubogim zasobie słownictwa. Czemu warto używać synonimów choćby w pisanym tekście? Głównym powodem używania wyrazów o podobnym znaczeniu jest to, że uprzyjemnią oraz ułatwią czytelnikowi czytanie artykułu, bloga lub wypracowania. Przykładowo pisanie co drugie słowa „jest” będzie dla drugiej osoby czytającej nudzące i monotonne. Jednak zamieńmy to słowo na „ma miejsce, istnieje” już nasza treść staje się interesująca. Najlepszym sposobem na urozmaicenie języka jest zaglądanie do słownika wyrazów bliskoznacznych lub na strony internetowe takie jak „synonim.net” , gdzie znajdziemy pełno opcji na zastąpienie danego słowa. Częste sprawdzanie wyrazów przyczyni się do tego, że w życiu realnym zaskoczymy rozmówcę naszą szeroką znajomością słownictwa.
Dużo czytaj
Bez zaglądania do literatury, artykułów i innych treści nie jesteśmy w stanie udoskonalić naszego języka. Rozmawiając nie spotykamy się z wieloma nowymi terminami, znaczeniami, na pewno jest cięższe wyłapywanie z dyskusji nowego sformułowania. Natomiast kontakt ze słowem pisanym to całkowicie inne obywanie się z poszerzaniem naszego słownictwa. Większość ludzi jest również wzrokowcami, co ułatwia im przyswajanie wiedzy w ten sposób. Co więcej, naukowo jest potwierdzone to, że nawet dzieci zaglądające do książek przyswajają większą wiedzę na temat słownictwa.
Używaj dużo nowych poznanych pojęć i staraj się przełożyć to na życie codzienne
Jak to w każdej nauce, ważne jest powtarzanie. Nabyta wiedza jest w stanie szybko nam uciec, gdy nie stosujemy nowych pojęć. Idealnym sposobem będzie spróbowanie urozmaicenia zdania w ostatnio napotkane synonimy. Nawet w wiadomościach prywatnych powinniśmy starać się unikać powtórzeń, przypominając sobie o nauczonych nie dawno wyrażeniach.
Podkreślaj, zaznaczaj, notuj
Stwórz swój zeszyt do nowych poznanych fraz. Pisząc wyrazy poznane w słowniku, książce czy Internecie, lepiej je zapamiętujemy. Co więcej, jest to wspaniała inicjatywa, aby zajrzeć sobie w razie potrzeby do niego albo przeczytać sobie parę stron z niego przed snem lub w wolnej chwili. W ten sposób mamy możliwość dostrzeżenia jak sporo materiału przyswoiliśmy od założenia takiego notatnika. Czy to nie idealne rozwiązanie, a zarazem wygodne rozwiązanie służące do nauki?
Udoskonalanie języka dla każdego
Nie ważne w jakim wieku jesteśmy, urozmaicanie treści zawsze będzie dla nas przydatną nabytą cechą, poprawi to naszą pewność siebie, a przede wszystkim wypowiedź. Pisanie różnych prac, e-mailów lub podań nie będzie sprawiało nam takiego kłopotu jak wcześniej. Wśród otoczenia pracy, znajomych będziemy wywierać dobre wrażenie, a spotykając nowe osoby idealnie się zaprezentujemy. Możemy przekształcić popularne przysłowie na „Jak cię słyszą, tak cię piszą”.