Jak sport kształtuje nasz charakter? Rozwój osobisty, a sportowa dyscyplina

318

Ideą która przyświecała tym którzy opracowali zasady poszczególnych dyscyplin sportowych byłoby za samodoskonaleniem się w sporcie było również wzrastanie jednostki. Dzisiaj w sporcie zawodowym różnie to wygląda, sportowcy prowadzą się różnie, jedni są zawodowcami którzy skupiają się jedynie na wynikach, inni nawet posiadający wspaniałe predyspozycje gdzieś po drodze się gubią. 

Czy sport kształtuje charakter? 

Mike Tyson był młodym umięśnionym bokserem, który pochodził z patologicznej rodziny, z amerykańskich slumsów. W wolnych chwilach toczył walki bokserskie, jednak wydaje się, że brakowało mu celu, nie patrzył w przyszłość. W pewnym momencie, Iron Mike napotkał na swej drodze Cusa d’Amato. Chwile były trudne, gdyż młody chłopak odsiadywał 18-miesięczny wyrok w zakładzie karnym w Tyron Scholl of Boys. Mike Tyson po latach opowiadał, że początkowo chciał okraść d’Amato. Trener bokserski jednak potrafił przemówić do młodego krnąbrnego chłopaka, wskazać mu cel, stał się dla niego ojcem, którego Mike nigdy tak naprawdę nie miał. W chwili kiedy Cus d’Amato umarł w Tysonie odezwały się demony, które przez jakiś czas były uśpione, zaczął opuszczać się w poszczególnych walkach. Boks jest szansą, by młodzi ludzie z patologicznych rodzin odnaleźli swą życiową drogę. Bardzo dobry zawodnik Antonio Cassano, który przed laty bronił barw AS Roma oraz Realu Madryt wskazał, że gdyby nie zajął się zawodowo piłką prawdopodobnie byłby bandytą. Takich przykładów pozytywnego wpływu sportu na młodych ludzi jest wiele. 

Dlaczego sport ma pozytywny wpływ na młodych ludzi? 

Młodzi ludzie którzy idą do świata sportu zwykle mają w sobie bardzo dużo energii. Energia ta może zostać wykorzystana albo w sposób twórczy, być przekuta w wysiłek podjęty na macie, na murawie piłkarskiej czy w hali albo też może być wykorzystana w zły sposób. Młodzi potrzebują wzoru, autorytetu, dla Tysona kimś takim z pewnością był Cus d’Amato. Dla młodych piłkarzy Manchesteru United autorytetem był przed laty sir Alex Ferguson. Sir Alex zrobił coś niezwykłego, zbudował wielki klub w oparciu o wychowanków oraz o graczy z niższych lig. Sport jest najlepszą drogą dla młodego człowieka, by ten zahartował się. Oczywiście, nie wszyscy młodzi zostaną gwiazdami sportu jednak nauczą się powtarzalności, pozytywnej agresji, zadbają o zdrowie. Oczywiście, sport jest także świetną drogą również dla ludzi w każdym wieku. Co ważne, sport to niezwykła okazja, by spełniać swoje marzenia. Na tym to wszystko polega, czasami sam udział w zawodach jest już sukcesem jak w przypadku Eddiego Edwardsa, który pomimo braku talentu brał udział w zawodach skoków narciarskich, wysilał się, ćwiczył, prawidłowo odżywiał, byleby tylko awansować na Igrzyska Olimpijskie. Dla piłkarzy z Gibraltaru broniących barwy Lincoln Red Imps, takim Mount Everest było awansowanie do fazy grupowej LKE UEFA. Przeglądając typy dnia, warto pamiętać o drodze jaką musieli pokonać poszczególni sportowcy, by ich spotkania stały się na tyle istotne, emocjonujące, że są śledzone przez szerokie masy kibiców. Każdego dnia możesz przeglądać najlepsze typy na szereg dyscyplin.  

Podsumowanie

Sport potrafi przyczynić się do ukształtowania prawidłowej, dojrzałej osobowości. Wynika to przede wszystkim z faktu, że zawody do których przygotowują się sportowcy są wymagające, wymagają poświęceń. Każdy kto uprawia sport ma później łatwiej w życiu, gdyż potrafi zapanować nad sobą, swoimi emocjami, pracować by osiągnąć sukces. 

5/5 - (1)
reklama