Jak poradzić sobie z uzależnieniem od podjadania?

924

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że podjadanie nie pozwala skutecznie zwalczyć smutki, bo z czasem to całe podjadanie staje się źródłem kolejnych. Trudno jest czasem zrezygnować z kostki czekolady, ale jeśli nie możesz się powstrzymać przed zjedzeniem całej tabliczki, to już jednak pewna przesada. Jak więc sobie z tym problemem poradzić?

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od podjadania?

Plan – musisz opracować swój

Jeśli jesteś w nałogu podjadania, z którym bezskutecznie walczysz od dłuższego czasu, dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie sobie innego zajęcia jak uprawianie sportu, a także stopniowa próba pokonania uzależnienia. Tym razem zamiast od obiecywania sobie tego co zrobisz, ustal plan, zakładający np. że w pierwszym tygodniu trzy dni, kiedy pozwolisz sobie na słodką przekąskę, w drugim dwa dni, w trzecim na jedną.

Nie odmawiaj sobie, ale też bez przesady.

Słodki to naturalny smak, który poprawia nastrój, pomaga uporać się ze stresem i budzi skojarzenia z nagrodą. Dlatego nie jest dobrym pomysłem całkowite wyrzucenie słodkich smaków z diety. Zamiast słodyczy jedz owoce (zwłaszcza suszone – zawierają spore ilości naturalnego cukru), nie gardź miodem, a biały cukier zamień na trzcinowy – bądź też po prostu zacznij mniej słodzić.

Przerzuć się na coś zdrowszego

Jeżeli często dopada nas nagły głód, to powinniśmy się na taką ewentualność dobrze przygotować. Zadbaj o to, aby w domu czy poza nim mieć pod ręką zdrową, sycącą przekąskę: paczkę orzechów lub bakalii, batonik bez cukru, batonik proteinowy, bądź suszone owoce. Co wybierzesz – to już twoja sprawa, byle by nie było to coś niezdrowego.

Pamiętaj o piciu wody

Co zabawne, nagły głód czasami można pomylić z uczuciem pragnienia, pamiętaj więc, żeby każdego dnia wypijać przynajmniej litr niegazowanych płynów. Zawsze miej przy sobie butelkę wody, by pragnienie nie dopadło cię w najmniej odpowiednim momencie, np. w pracy. Dobrze nawodniony organizm będzie działał jak należy, a to też wpłynie na twoje łaknienie.

Znajdź inny sposób na stres

Po słodycze bardzo często sięgamy pod wpływem stresu. Trudne, nieprzyjemne sytuacje uruchamiają w mózgu procesy, które wpływają na nasze nawyki żywieniowe. Zachwiana zostaje gospodarka hormonalna – skutkiem tego jest niepohamowana ochota na słodkie. Dlatego trzeba koniecznie znaleźć sposób na poradzenie sobie ze stresem. Joga, znalezienie nowego hobby – postaraj się znaleźć to, co najbardziej cię przekonuje – dzięki temu będzie mniejsza szansa u ciebie na to, że zaczniesz podjadać.

Źródła: https://e-reklama4you.pl/

5/5 - (1)
reklama