Jak nie poddać się po przegranej ważnego meczu?

473

Zawodowi sportowcy wiedzą, jak radzić sobie w przypadku porażek. Nie mogą się nimi załamywać, ponieważ to do niczego dobrego nie prowadzi. Inna sprawa jest taka, że nad przegranymi jednocześnie nie można też od razu przechodzić do porządku dziennego. Jak zatem radzić sobie z takimi sytuacjami? Co zrobić, aby nimi właściwie zarządzać w celu osiągania lepszych wyników w przyszłości?

Z każdej porażki warto wyciągać wnioski

Przegrana w ważnym meczu to nic fajnego. Tak samo, jak np. porażka w czasie obstawiania zakładów bukmacherskich. Jak ktoś postawił za sporo pieniędzy i nie udało mu się trafić, to na pewno może to zaboleć. Trzeba jednak wiedzieć, jakie kroki tutaj podejmować. Np. w przypadku zakładów bukmacherskich nie opłaca się od razu odgrywać. Granie w emocjach powoduje bowiem… jeszcze większe straty. Jak zaś zachowywać się po przegranych spotkaniach? Sportowcy mają na to swoje sposoby. Szczególnie Ci z samego topu. Ostatnio można było przeczytać rozmaite wiadomości sportowe po kolejnych spotkaniach Ligi Mistrzów. Wypowiadał się np. Carlo Ancelotti – po niespodziewanej porażce Realu Madryt z Lipskiem. Królewscy mają zapewniony awans do kolejnej rundy Ligi Mistrzów, ale ta przegrana i tak była zaskakująca. Carlo Ancelotti (a jest to jeden z najlepszych trenerów w historii futbolu) ocenił, że z przegranej można nauczyć się o wiele więcej niż ze zwycięstw. Dlatego chodzi o to, by zastanowić się, co poszło nie tak, a potem wyciągnąć odpowiednie wnioski. Po to, aby w przyszłości takich niekorzystnych rezultatów było możliwie jak najmniej.

Dzięki porażkom można być jeszcze lepszym

Żaden sportowiec nie może spoczywać na laurach. Konkurencja nie śpi. Nie tylko w danym klubie piłkarskim, ale także jeśli chodzi o inne zespoły. Aby utrzymać się na dobrym poziomie, trzeba m.in. regularnie się rozwijać. Po to, by stawiać się coraz lepszym i lepszym. Warto zaznaczyć, że rozwój jest w pewnym sensie możliwy także dzięki porażkom. Z jednej strony można z nich wyciągać dla siebie konstruktywne wnioski. Takimi sytuacjami nie można się załamywać. Nie powinno się myśleć np. o końcu kariery itp. Trzeba podejść do tego w odpowiedni sposób. Przegrane działają także bardzo motywująco. Najlepsi zawodnicy dzięki temu wykazują potem jeszcze większe zaangażowanie w czasie treningów oraz kolejnych spotkań. Chcą bowiem udowodnić, że np. porażka w poprzedniej kolejce była tylko dziełem przypadku.

W zawodowym sporcie szybko można się zrehabilitować

Profesjonalni piłkarze nie mają zbyt wiele czasu, by rozpamiętywać porażki. W końcu zaraz trzeba grać kolejny mecz. Szczególnie teraz, kiedy to sezon jest bardzo intensywny. Np. ostatnio FC Barcelona odpadła z Ligi Mistrzów. Duma Katalonii już jutro gra jednak kolejne ważne spotkanie (na Mestalla z Valencią). Zawodowcy nie mogą zbyt długo myśleć o porażkach, ponieważ przed nimi kolejne wyzwania. Jest to na pewno w dużej mierze korzystne. Szybko można bowiem zrehabilitować się i „oczyścić” głowę z negatywnych emocji.

5/5 - (1)
reklama