W naszym kraju na temat osób zarządzających własną firmą z reguły panuje opinia, że są to osoby zaradne, oraz tłamszone przez państwo różnymi rodzajami podatków oraz obostrzeń prawnych. Ale jak jest w rzeczywistości? Czy warto jest posiadać własną firmę? Jakie są tego wady i zalety? Tego dowiecie się już za chwilę!

Zalety posiadania własnej firmy
Naturalnie główną zaletą posiadania własnej firmy, że tak naprawdę sami sobie jesteśmy ,,żaglem i sterem” – jeśli posiadamy (wypłacalnych) klientów w relacji do tego co robimy, to tak naprawdę możemy zajmować się wszystkim – od szydełkowania aż do platform wiertniczych na oceanie spokojnym. Możemy także wejść z naszym biznesem na giełdę papierów wartościowych i dzielić swoje udziały z innymi.
Drugą zaletą jest na pewno nieco wyższy status społeczny w oczach ludzi – jednakże to aktualnie tylko odnosi się w stosunku do krajów nieco mniej rozwiniętych, z racji tego że posiadanie własnej, jednoosobowej bądź kilkuosobowej firmy już nikogo nie dziwi. Kolejnym plusem posiadania własnej firmy jest możliwość zarobienia tak naprawdę nieograniczonej sumy pieniędzy – w końcu wszystko zależy od tego, ile pracujemy, jak bardzo liczy się nasza ekspertyza, oraz jak bardzo nasz rynek jest niszowy – im bliżej nam do monopolu do danego rynku, tym wyższe ceny na nasze produkty możemy nakładać.
Wady prowadzenia firmy podczas epidemii
Nie da się ukryć, że jak wszystko – nasza firma lub sklep ma również swoje wady. Jedna z nich, to na pewno wydatki na pracowników (jeśli takowych posiadamy), wysokie podatki, które płacimy na rzecz państwa, oraz ewentualny strach, że nasi pracownicy po prostu się rozmyślą, oraz przejdą do naszej konkurencji – bądź też odejdą od nas i staną się naszą konkurencją.
Do kolejnych wad możemy zaliczyć również to, że nasza firma z losowych powodów może zbankrutować, bądź też (jeśli nie będziemy się adaptować do rynku) to nasza nisza rynkowa zniknie, bądź stanie się tak szeroka, że przestanie się opłacać nam prowadzić ten biznes. Nie mówiąc już zazwyczaj o ,,papierkowej robocie” – czyli urzędy, faktury oraz inne dokumenty, które musimy wypełniać.