Czym jest ekran AMOLED?

323

Ekran AMOLED – czym charakteryzuje się ten wyświetlacz w smartfonie?

Wyświetlacz w smartfonie to bezwzględnie jedna z jego najważniejszych części. Pracując na smartfonie czy korzystając z niego w celach rozrywkowych, konieczne będzie zwrócenie uwagi na ekran dobrej jakości. Tylko w ten sposób uzyskamy gwarancję, że spędzanie wielu godzin wpatrując się w ekran telefonu nie zmęczy naszych oczu. Jaki ekran powinno się wybrać? Jedną z ciekawszych propozycji będzie ekran AMOLED, zwłaszcza w wersji Dynamic AMOLED. Czym są te wyświetlacze i jakie korzyści niosą dla użytkowników?

Ekran AMOLED to młodszy brat ekranów OLED. Zarówno jeden i drugi typ bazuje na użyciu diod, jednak wykorzystują je one w inny sposób. W przypadku wyświetlaczy OLED wszystkie diody są podświetlane równocześnie. Natomiast ekran AMOLED jest w stanie podświetlać każdą diodę z osobna.

Rozwiązanie zastosowane w ekranie AMOLED daje użytkownikom wiele korzyści. Przede wszystkim, ze względu na system wygaszania nieaktywnych diod, pozwala on na znaczne zmniejszenie zużycia energii. W przypadku wyświetlacza w smartfonie jest to niezwykle istotne, gdyż zmniejsza częstotliwość jego ładowania i przedłuża czas pracy telefonu na baterii.

Mniejsze zużycie energii nie jest jednak jedyną zaletą, jaką oferuje nam ekran AMOLED. Z racji na brak całościowego oświetlenia jest on znacznie cieńszy niż klasyczny ekran OLED, co wpływa na bardziej kompaktowe rozmiary telefonu. Ekrany AMOLED słyną także z niesamowitego odwzorowania kolorów i dobrych kątów widzenia, zwłaszcza w sytuacji, kiedy smartfon jest używany w pełnym słońcu.

Czym jest Dynamic AMOLED?

Ekran AMOLED może występować w wielu odsłonach – super AMOLED, super AMOLED Plus czy właśnie Dynamic AMOLED. Ten ostatni to najnowsza propozycja marki Samsung, która ciągle udoskonala technologię używaną do produkcji ekranów. Czym charakteryzuje się wyświetlacz w smartfonie z technologią Dynamic AMOLED?

Największą zaletą ekranów Dynamic AMOLED jest ich jasność. Tego typu wyświetlacze świecą jeszcze jaśniej niż klasyczne ekrany AMOLED, zapewniając odpowiedni komfort użytkowania nawet w bardzo mocnym słońcu. Wystarczy powiedzieć, że telefon z ekranem w technologii Dynamic AMOLED będzie zdecydowanie jaśniejszy niż niektóre ekrany telewizorów – robi to niezłe wrażenie, biorąc pod uwagę rozmiary obu urządzeń.

Dynamic AMOLED to jedna z najciekawszych propozycji dla osób, które często korzystają z telefonu w terenie, gdzie silne oświetlenie może utrudnić używanie smartfona. W innych sytuacjach ekran Dynamic AMOLED także może się przydać ze względu na dobre kąty widzenia i odwzorowanie czerni. Ten ostatni aspekt wyświetlaczy tego typu będzie szczególnie ważny dla tych z nas, którzy korzystają z telefonu do oglądania filmów i grania w mobilne gry.

5/5 - (2)
reklama