Test IQ – po co i dlaczego?

iqiqiqi

Test IQ prezentowany jest w różnego rodzaju odsłonach. W sieci można znaleźć dziesiątki, jeśli nie setki różnego rodzaju testów i zadań, które mają odkryć przed nami nasz iloraz inteligencji. Bardzo wiele z nich jest płatnych, o czym dowiadujemy się już dopiero po rozwiązanym teście. W ten sposób naciąga się nieświadome osoby i namawia je do opłacania smsów lub innego rodzaj opłat w zamian za test na IQ który jest mało wiarygodny, które są absurdalne i amatorskie. Internet jest więc bardzo zaśmiecony wszelkiego rodzaju pseudotestami.

Zanim więc weźmiemy udział w jakimkolwiek teście IQ warto poznać kilka faktów dotyczących iloraz inteligencji i możliwości zmierzenia go. Przede wszystkim warto wiedzieć, że najczęściej wszelkiego rodzaju testy mierzą jedynie część zdolności i umiejętności jakie posiadamy. Żaden test nie jest więc w pełni autentyczny, chyba że mamy okazję uczestniczyć w takim który funduje nam znany naukowiec, bo prawdopodobnie tylko takiego rodzaju test IQ będzie prawdziwy i będzie w stanie określić naszą inteligencję.

Warto wiedzieć, że testy z których możemy skorzystać to testy mierzące wiele różnych typów inteligencji. Przestrzenną, ruchową, interpersonalną. A poszczególne testy mierzą jedynie niektóre z nich. Badania, które umieszczane są w sieci i dostępne są do rozwiązania online zazwyczaj nie są w żaden sposób badane i standaryzowane, przez co bardzo tracą na swojej autentyczności.

Zdecydowanie wartą poznania wiedzą jest fakt, że wysoki iloraz inteligencji nie sprawia w żaden sposób, że będziemy szczęśliwsi, a nasze życie osobiste bardziej udane. Wysoki iloraz inteligencji nie gwarantuje nam życiowych sukcesów, bo w życiu potrzebna jest także inteligencja emocjonalna, werbalna, umiejętność współżycia z ludźmi i wiele, wiele innych.

W Polsce istnieją dwa rodzaje testów, które są standaryzowane i naprawdę autentyczne. Jest to test matryc Ravena i test inteligencji WAIS.

Test IQ WAIS jest najczęściej stosowanym. Pozwala mierzyć inteligencję werbalną i niewerbalną. Dzięki temu testowi można stwierdzić czym spowodowane są problemy szkolne dziecka. Nie można znaleźć tego testu w sieci. Naprawdę prawdziwy test tego typu można zrobić jedynie w poradni psychologicznej.

Kolejnym prawdziwym testem na iloraz inteligencji jest test matryc Ravena. Ma on mierzyć inteligencję ogólną. Istnieją trzy różne rodzaje tego testu, a do jego rozwiązania nie potrzeba nawet umiejętności czytania czy pisania, bo opiera się on na znakach graficznych.

Gdy rozwiążemy test na inteligencje nie wnosi on zbyt wiele w nasze życie. Rozwiązanie go w sieci jest całkowicie zbędne, bo nie da się znaleźć prawidłowego testu na iloraz inteligencji online. Nie warto więc tracić na to czasu, energii, a często także pieniędzy. Jednak znajomość wysokości IQ może się przydać w niektórych sytuacjach, dlatego można skorzystać z możliwości zbadania IQ w poradniach psychologicznych, gdzie zostaniemy potraktowani poważnie. Test IQ może być przydatną ciekawostką, ale w żaden sposób nie zagwarantuje szczęśliwego życia, licznych sukcesów czy czegokolwiek innego. Może być jednak ułatwieniem w nauce i zdobywaniu umiejętności. Do szczęśliwego życia potrzebne są jednak także inne cechy i zdolności. Warto je posiąść zamiast rozwiązywać w sieci fałszywy test na IQ.

Iloraz inteligencji