Test IQ

Czym jest IQ? Wydaję się, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo łatwa, jednak nie jest to takie proste. Dla wielu naukowców, jest to nadal temat do odkrywania. Słownikowa definicja podaję, że inteligencją jest zdolność do rozumienia otaczających nas sytuacji i do podejmowania odpowiednich reakcji, które będą szybkie, właściwe i pojętne.

Jak zmierzyć  IQ?

Iloraz inteligencji bada się za pomocą test na IQ.  Rozkład wyników testu przedstawia się za pomocą krzywej Gaussa.

W latach 30 postanowiono oszacować iloraz inteligencji wielu postaci historycznych, gdyby Leonardo Da Vinci rozwiązał test IQ, uzyskałby wynik około 220!

Najpopularniejszym i najlepszym stowarzyszeniem łączącym ludzi, którzy mają największe IQ jest Mensa. W Polsce jest około 1000 ludzi którzy należą do tej grupy. Ogólnie, ludzie należący do tej społeczności – jedni są milionerami, drudzy żyją na zasiłku, są kierowcy, są naukowcy a nawet rolnicy.

Wybrane osoby z rankingu inteligencji:

 • Garri Kasparov – posiada 190 punktów. Jest on rosyjskim szachistą i jednocześnie trenerem. Dodatkowo zajmuje się polityką, w latach od 1985 do 1993 był mistrzem świata. Chciał startować w wyborach na prezydenta państwa Rosyjskiego, gdyż jest przeciwnikiem Vladimira Putina.
 • Mikołaj Kopernik – Wynik: 160 – Polski astronom, stworzył dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. Wywołało ono największą rewolucję naukową w historii. Zajmował się również matematyką, prawem, ekonomią oraz strategią wojskową.
 • Arnold Schwarzenegger – IQ=135 – Jest aktorem, kulturystą i politykiem – był gubernatorem stanu Kalifornia. Zasłynął przede wszystkim jako Conan Barbarzyńca oraz Terminator, zdobył również wiele nagród i tytuł kulturysty wszech czasów.
 • Christopher Hirata – 225 – Otrzymał zaproszenie od prezydenta Obamy do białego domu, uzyskał tam nagrodę PECASE. Gdy miał 13 lat, wygrał Międzynarodową Olimpiadę Fizyczną, rok później rozpoczął studia. Doktorat uzyskał w wieku 22 lat. Pracował w projektach dot. Kolonizacji Marsa w NASA.
 • Mislav Predavec – 192 – Założyciel stowarzyszenia skupiającego geniuszy o nazwie – GenerIQ. Ma swoją firmę, uważa że zawsze jest o krok dalej od innych. W rozmowie z gazetą, powiedział, że test na IQ jest jego hobby, a im trudniejsze tym lepiej.

Ciekawostki:

 • Badania wykazały, że mózg kobiety i mężczyzny różni się w kilku punktach. Mózg mężczyzny jest o 0,1 kg cięższy niż mózg kobiety.
 • Osoby które codziennie jedzą mięso mają około 4 punkty IQ gorzej niż wegetarianie.
 • Jest możliwość zwiększenia ilości punktów IQ, studenci, którzy rozwiązywali przez pół roku specjalnie przygotowane zadania uzyskali o kilka, a nawet kilkanaście punktów więcej w kolejnym badaniu.
 • Kora mózgowa człowieka jest gruba tak, jak język. Staje się grubsza, gdy się uczymy i jej używamy.
 • Mózg jest różowy, dlatego, że przepływa przez niego krew.
 • Kobiety mają około 3% więcej iloraz inteligencji.
 • Lewa półkula mózgu koordynuje prawą część ciała a prawa – lewą.

Czytaj więcej o: Iloraz inteligencji