Czy można podnieść swój wynik IQ?

Podobno charakteru człowieka sprawdzić się nie da, ale inteligencję tak. Coś w tym musi być, skoro coraz więcej ludzi zadaje sobie trud, by sprawdzić swój iloraz inteligencji. Inteligencja jest ważnym czynnikiem w ocenie samego siebie i innych ludzi. Istnieje wiele sposobów by sprawdzić poziom inteligencji. Do pomiaru można zastosować interaktywny test na podstawie którego można zbadać poziom rozumowania i bystrości w zakresie zdolności liczenia, zasobu słów, orientacji przestrzennej i pamięci. Typowy test na IQ składa się z kilkudziesięciu zadań o różnym rodzaju trudności dzięki którym w ciągu godziny można uzyskać jak najbardziej miarodajny wynik. Należy jednak pamiętać, że testy nie uwzględniają zdolności artystycznych i kreatywności, które także składają się na ogólny poziom inteligencji. Stąd też większość dostępnych w sieci testów na inteligencję ma charakter relatywny. Są tworzone na podstawie pewnych koncepcji opracowanych przez psychologów zajmujących się badaniem ludzkiej inteligencji. By sprawdzić, swój rzeczywisty pozom inteligencji należałoby udać się na badanie do gabinetu psychologa. Orzekanie na temat poziomu inteligencji na podstawie wykonanego w Internecie testu jest nieco bezzasadne. Test IQ powinien posłużyć w celu pewnej psychozabawy.

Mimo to, że inteligencja jest zdolnością wrodzoną, można w pewien sposób wpłynąć na jej wysokość. Wyższy poziom IQ wpływa na łatwiejsze przyswajanie wiedzy i na szybsze podejmowanie decyzji w życiu codziennym. Mózg jest jak mięsień i można go ćwiczyć, tym samym wpływając na poziom inteligencji. Dzięki regularnemu wykonywaniu ćwiczeń, które aktywują szare komórki do pracy można wpłynąć na efektywność myślenia. Jednym z czynników, który w istotny sposób wpływa na inteligencję jest dobra pamięć. Istnieje wiele sposobów pomagających ją rozwijać i ćwiczyć. Najpopularniejszymi metodami usprawniającymi pamięć są wszelkiego rodzaju gry planszowe, łamigłówki i quizy, a zwłaszcza te polegające na zapamiętywaniu pewnych elementów. Uczenie się na pamięć wierszy, zapamiętywanie numerów telefonu, tworzenie listy zakupów w pamięci oraz nauka języków obcych to tylko niektóre z metod, by ćwiczyć pamięć długotrwałą nawet podczas wykonywania najdrobniejszych czynności każdego dnia. Naukowcy potwierdzają, że istnieje wyraźna zależność pomiędzy poziomem inteligencji a poziomem wiedzy zdobytej w trakcie edukacji. Zdobywanie wszelkich nowych informacji wpływa nie tylko na stymulowanie pamięci długotrwałej, ale także na łatwość w przyswajaniu kolejnych wiadomości. Warto zatem nie zaniedbywać możliwości korzystania z wszelkiego rodzaju kursów czy choćby nauki języka obcego, gdyż dzięki nabywaniu nowych informacji w mózgu tworzą się nowe połączenia komórkowe, co wpływa korzystnie na rozwój intelektualny. Ponadto za naukę języków odpowiedzialna jest kora czołowa, czyli obszar odpowiedzialny za podejmowanie decyzji i emocje. Aktywność fizyczna polepsza zdolności percepcyjne i koncentrację. Naukowcy potwierdzają, że ruch w znacznym stopniu wpływa na poziom inteligencji. Dlatego regularne spacery i dotlenienie mózgu na świeżym powietrzu będą bardzo przyjemnym sposobem na podkręcenie IQ.

Test na inteligencje także jest dobrym rozwiązaniem na podniesienie poziomu inteligencji, gdyż można dzięki niemu trenować zdolności matematyczne i motoryczne. Wykonywanie co jakiś czas tego rodzaju testu będzie nie tylko świetną zabawą, ale także doskonałym ćwiczeniem umysłowym.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że przewidywalność i rutyna są wrogiem inteligencji. By stymulować szare komórki można postarać się wykonywać każdego dnia wykraczające poza utarte przyzwyczajenia np. wrócić z pracy inną trasą do domu. Pobudzający szare komórki trening z wpłynie nie tylko na sukces, ale także na lepszą jakość życia.